30.3.2018, OLOMOUC, 52. ROČNÍK „OLOMOUCKÉ DVACÍTKY V CHŮZI“

Již 52. ročník tradičního chodeckého závodu v metropoli Hané se vydařil! Na startu se sešel velký počet 127 závodníků (54 chodkyň  a 73 chodců, z toho  26 ze zahraničí – Slovensko 16, Slovinsko 6, Polsko 4), povětrnostní podmínky byly příznivé pro vytrvalostní výkony – teplota okolo 12 st. C, slunečno a jen mírný vítr. O výborné uspořádání se zasloužili za hlavního sponzorství firmy SMOLA KONSTRUKCE organizátoři z Atletického klubu Olomouc vedení p. M. Hrabalem; je pozoruhodné, že zakladatelé závodu z doby před půl stoletím se zúčastnili aktivně: p. Jaroslav Polák jako poradce, p. Alois Lajčík jako vrchník chůze a bývalý československý reprezentant Václav Dostalík soutěžil na trati 3 km s mládeží. Okruh 1300 m ve Smetanových sadech s asfaltovým povrchem a jen mírným převýšením byl spolu s počasím předpokladem pro úspěšný vstup chodců do domácí venkovní sezóny.

V nejmladší kategorii (ročníky 2005 a mladší) na 1 km soutěžili čtyři chlapci z Orla Vyškov; prvenství vybojoval Kryštof Pevný (10 r., 6:15 min) před Matějem Kraisem (9 r., 6:18 min) a Josefem Grecem (7 r., 6:52 min). Děvčata na stejné trati předčila chlapce jak počtem (16), tak výkonností – zvítězila vyškovská Stela Tomanová (10 r., 5:24 min) po souboji se Slovinkou Sašou Milenovič (10 r., 5:28 min) a Slovenkou Lilianou Holkovou (10 r., 5:39 min). Nejmladší, 7letá Anežka Halasová z Vyškova, došla patnáctá za 8:02 min. Trať 3 km mužů a žen absolvovalo 10 mužů (věk od 14 do 78 let) a 18 žen (věk od 13 do 42 let). Mužské kategorii dominoval souboj porubských chlapců; v závěru unikl žák Adam Zajíček, halový mistr ČR na 3000 m nejen v chůzi, ale i běhu (15 r., 14:57 min) dorostenci Filipu Kašťovskému (17 r., 15:04 min), třetí s velkým odstupem, ale také v osobním rekordu, byl Jaromír Morávek (15 r., 16:05 min) z Moravské Slavie Brno. Nejstarší účastník  závodu Václav Dostalík zašel v 78 r. čas 23:38 min. I v kategorii žen bojovala o prvenství dvojice: úspěšnější byla dorostenka Jana Zikmundová z Turnova (16 r., 16:36 min) než žákyně Katka Nedvídková z Rumburku (14 r., 16:41 min), třetí skončila Slovinka Tamara Reicht (13 r., 17:13 min). Hlavní závod na 10 km byl zároveň součástí soutěží všech skupin družstev atletů (extraliga, I. a II. liga mužů, extraliga žen). Mezi ženami (20, věk 16-55 r.) byla suverénkou olympionička Anežka Drahotová (23 r., 44:53 min), která se letos po dvou letech zdravotních problémů dostává do vrcholné formy. S velkým odstupem obsadily druhé a třetí místo slovenské reprezentantky Monika Hornáková (23 r., 48:27 min) a Klaudia Žárska (19 r., 49:07 min). Druhou nejlepší českou závodnicí (při neúčasti matadorky Hany Herberové, medailistky mistrovství ČR z posledních let), byla na čtvrtém místě nová mistryně Moravy a Slezska Anna Kollegová (34 r., 54:28 min) z Vítkovic; páté místo vybojovala veteránka Lenka Borovičková (45 r., 56:40 min) z SK SMOLA CHUZE Praha a šesté juniorka Eva Čanadi (18 r., 57:46 min) ze Slovinska. Pod hranici 60 min se dostaly ještě loňská juniorská mistryně Veronika Janošíková (20 r., 58:31 min) ze Šternberku, zkušená liberecká matadorka Martina Netolická (36 r., 59:01 min) a znovu po čtyřech letech zdravotních problémů bývalá dorostenecká a juniorská mistryně Petra Jeníková (22 r., 59:43 min) ze Spartaku Praha 4. Nejlepší dorostenkou byla na 10. místě Sabina Bočková z Hodonína (17 r., 60:04 min), nejmladší a nejstarší závodnice došly spolu na 17. a 18. místě (vyškovská trenérka Anna Málková, 55 r. a její svěřenka Leona Hanulíková, 16 r.) za 69:11 min. Závod nedokončila nadějná Kateřina Maternová (20 r., SK Nové Město nad Metují), která  v březnu startovala na 20 km v Luganu (2:01:39 h) a Dudincích (2:01:02 h). Mistryní Moravy a Slezska se stala Kollegová před Janošíkovou a Bočkovou.  Závod mužů (59 na startu) opanovali polští reprezentanti, kteří ve čtveřici udali od startu tempo okolo 4 min/km. To vydržel až do cíle Dawid Tomala (29 r.), který časem 40:22 min vytvořil jeden z nejlepších výkonů dosažených na olomoucké trati. Druhý Rafal Sikora (31 r.) sice zpomalil, ale časem 41:52 min bezpečně uhájil druhé místo před Slovákem Dominikem Černým (21 r., 43:11 min). Další Poláci neuspěli, Artur Brzozowski (33 r.) vzdal a Jakub Jelonek (33 r.) byl diskvalifikován. Čtvrté a páté místo obsadili čeští reprezentanti Lukáš Gdula (26 r., 43:31 min) – týden po 50 km v Dudincích je to  kvalitní čas, a Vít Hlaváč z Kladna (21 r., 44:47 min), šesté pak brněnský veterán Tomáš Hlavenka (41 r., 45:46 min). Dalšími českými chodci byli osmý veterán Martin Nedvídek z Rumburku (43 r., 46:28 min), devátý Lukáš Pazdera z Brna (32 r., 46:43 min), desátý bývalý   reprezentant Karel Ketner  z Poruby (28 r., 46:58 min), jedenáctý juniorský reprezentant Vojtěch Libnar z Nového Města nad Metují (19 r., 47:21 min, před týdnem v Dudincích zašel 45:11 min) a dvanáctý nováček mezi českou špičkou Rostislav Kolář z Hranic (31 r., 47:21 min). Pod hranici 50 min se dostali ještě chodci z  ČR třináctý Saša Malysa, VSK Univerzita Brno (21 r., 48:08 min), čtrnáctý junior Rostislav Rožnovský, SSK Vítkovice (18 r., 48:34 mi) a šestnáctý (třetí z veteránů) olympionik Roman Bílek, SSK Vítkovice (51 r., 49:10 min). I veteráni na 17., 19. a 21. místě (bývalý reprezentant Josef Smola z Prahy, 54 r., 50:24 min-Filip Hejkrlík z Pardubic, 39 r., 50:40 min a bývalý reprezentant David Šnajdr z Nového Města nad Metují, 46 r., 52:00 min) zaslouží obdiv za své výkony. Třetím juniorem byl Jan Zástava z Nového Města nad Metují (18 r., 56:31 min), prvním dorostencem Petr Dušek z Rumburku (17 r., 52:19 min) a druhým nejmladší na startu Daniel Balicz z Mladé Boleslavi (16 r., 61:09 min). Nejstarší účastník, 79letý bývalý reprezentant a mnohonásobný veteránský mistr světa a Evropy Vladimír Kánský ze Spartaku Praha 4, obsadil přes omezený trénink (zdravotní potíže) 47. místo časem 66:53 min. Mistrem Moravy a Slezska se stal Hlavenka před Pazderou a Ketnerem. V Olomouci kromě svěřenců reprezentačního trenéra Ivo Pitáka (Drahotová, Gdula) na sebe upozornili svěřenci trenérů z Nového Města nad Metují (D. Šnajdr-i Turnov), Poruby (K. Ketner), Rumburku (M. Dušek, M. Nedvídek), Brna (T. Hlavenka-Moravská Slavia a J. Malysa-VSK Univerzita i Hodonín), Vítkovic (A. Černý) a Šternberku (M. Sadil), u mládeže z Frýdku-Místku (J. Nejezchleba) a Vyškova (A. Málková). Vyhlášení vítězů proběhlo brzy po skončení hlavní kategorie; poháry a u dospělých i finanční odměny předal vítězům ředitel závodu p. Hrabal, odměněni byli i nejlepší mládežníci. O kvalitě uspořádání svědčí i fakt, že již večer v den závodu byly kompletní výsledky k dispozici na webech ČAS a pořádajícího oddílu. Letošní roční Olomoucké dvacítky skončil – na shledanou za rok!