Mistrovství Evropy v chůzi družstev by mělo v letech 2021, 2023 a 2025 zavítat do Poděbrad. Česká republika uspěla s kandidaturou v konkurenci Portugalska, Slovenska a Ukrajiny.

„Jsme velice rádi, že jsme od Evropské atletiky dostali důvěru pořádat tuto významnou chodeckou událost. Bereme to jako potvrzení kvality každoročního mítinku i povedeného ročníku akce v roce 2017,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Podmínkou pořádání chodeckého ME v Poděbradech jsou garance finanční podpory vlády, kraje a města, o kterých nyní jednáme. Ve chvíli, kdy je získáme, můžeme podepsat s Evropskou atletikou smlouvu o pořadatelství Mistrovství Evropy v chůzi družstev,“ upozorňuje však Varhaník.

Sportovní chůze je s lázeňským městem ve středních Čechách spojena od počátků moderního atletického hnutí. Již v roce 1894 zde měl cíl oddílový přebor AC Královské Vinohrady, od roku 1929 se závod z Prahy do Poděbrad konal pravidelně. Když se chodecké závody přesunuly v 90. letech 20. století na okruhy, vznikl jeden takový i ve zdejším lázeňském parku. Každoročně je prověřován při mezinárodním mítinku konaném také jako mistrovství republiky. V roce 1997 se na něm uskutečnil světový pohár, předloni pak evropská verze této soutěže. I její úspěšné uspořádání přispělo k přidělení nadcházejících třech ročníků: 2021, 2023, 2025, a to pod názvem  European Race Walking Team Championships (Mistrovství Evropy v chůzi družstev).

Michal Procházka, foto: ČAS - E. Erben