Mistrovství ČR starších žáků a žákyň se konalo 22. a 23.září 2018 v Jablonci nad Nisou. Přestože počasí závodům nepřálo,byla dosažena řada výborných výkonů a dokonce i českých rekordů, kupodivu především ve sprinterských disciplínách,kterým zima rozhodně nesvědčí; vyznamenaly se především žákyně. Proto je trapné srovnávat dosažené výkony chodců a chodkyň s výkony v jiných disciplínách, které byly většinou na dobré až vynikající úrovni.

Závody na 3000 m chůze se konaly v sobotu 22.září – žákyně startovaly v 17.15 a žáci v 17.40 hod. Rozhodovalo 6 rozhodčích chůze  plus vrchník, z toho 4 ústřední rozhodčí, další s nižší třídou, ale specializací na chůzi. Startovalo 17 žákyň,z nichž 12 si vytvořilo letošní nejlepší výkony a jedna nejlepší osobní výkon. Po stylové stránce šla většina dobře,o čemž svědčí pouze 2 návrhy na vyloučení (Pipreková z Havířova) a celkem 6 varování. Podstatně horší to bylo s výkonností,pouze první dvě závodnice -Nedvídková a Klimentová-se dostaly pod 17 minut,další 3 pod 18 minut a poslední Vaňková z TEPO Kladno dosáhla času 21:08,17 min. Kde jsou časy předchozích mistryň, vždyť nejlepší výkon mistrovství v podání Elišky Drahotové je téměř o 2 minuty lepší. Žáků startovalo 15, i zde si 7 závodníků vytvořilo letošní nejlepší výkon a jeden závodník nejlepší osobní výkon. Po stylové stránce žáci výrazně zaostali za svými konkurentkami.Vítězný Zajíček z Poruby měl 2 návrhy na vyloučení, napomínáno bylo 12 závodníků a vyloučeni byli Němec z TEPO Kladno hlasy všech 6 rozhodčích chůze (!), protože nedodržoval ani jedno ze dvou pravidel od začátku závodu ,a Sekerka z Moravské Slávie Brno (4 návrhy na vyloučení). Výkonnost byla celkově slabá,vítěz dosáhl času 15:32,91 min, pod 16 minut se dostal ještě Morávek z Moravské Slávie Brno, pod 17 minut další 3 závodníci, 7. závodník už měl čas nad 19 minut a poslední dokončivší 23:21,69 min. Nejlepší výkon mistrovství je rovněž o minuty lepší.

Je třeba si uvědomit,že na mistrovství ČR mají být nominováni závodníci pravidelně trenující, mající odpovídající výkonnost a zvládající chodeckou techniku.Bohužel tentokráte tomu tak nebylo. Rozhodčí chůze, vesměs bývalí vrcholoví a výkonnostní chodci, se shodli na tom,že je nezbytně nutné zavést limity na mistrovství ČR; s tím souhlasila i řada atletických funkcionářů.

Z pohledu vrchníka chůze musím konstatovat,že mají trenéři co dohánět jak po stránce stylové, tak výkonnostní. Není vůbec pravdou,že chodit umí každý. Řada závodníků i závodnic pracuje neekonomicky rukama, dívá se do země, dává špičky nohou příliš od sebe, je předkloněná.To přece musí trenér vidět a závodníka naučit správnému pohybu.Ve vyšším věku se tyto nedostatky obtížně odstraňují. Chápu,že zájem o atletiku je menší než byl v době, kdy jsem byl ve stejné věkové kategorii, stejně jako treningová morálka, ale je třeba závodníky motivovat. Když to jde v jiných disciplínách,.mělo by to jít i ve sportovní chůzi.