Již po třetí se v rámci 1. atletického pondělí na Morendě uskutečnili večerní chodecké závody na krátkých distancích. Letos se poprvé závod konal i jako Přebor Jihomoravského kraje. Tato skutečnost by měla napomoci, aby byla chůze v Jihomoravském kraji v příštím roce zařazována na krajských soutěžích družstev staršího a mladšího žactva. Začínající adepti atletiky musí mít možnost se se sportovní chůzí na závodech setkat a vyzkoušet si ji. Nebude li tato možnost, nebudou ani další chodci. Přitom vychovat chodce není až tak těžké.

To dosvědčují i výsledky tohoto závodu z kategorie starších žáků, kdy se vítězný Jaromír Morávek (2000m chůze za 9:53,14) věnuje této disciplíně pouhý rok. Stejně tak druhý v cíli, oddílový kolega z AC Moravská Slavia Brno Antonín Sekerka (2000m  10:10,54) chodí pouhých 6 měsíců! Zle si nevedl ani třetí v cíli nováček Josef Racek , jenž se s chůzí teprve seznamuje, i přesto po třech chodeckých trénincích debutoval v solidním čase 12:43,43. Všichni tři jsou přitom i výborní běžci.

Ve starších žákyních zvítězila podle očekávání Tereza Račanská (11:54,14) před Michaelou Škařoupkovou (12:01,78). Obě dívky zašli solidní výsledky, je však téměř nezbytné, aby nasazené tempo vydrželi i na tří a v budoucnu i na pětikilometrové trati.

Velice kvalitní je výsledek teprve 11 leté Stely Tomanové z Orla Vyškov, která jasně zvítězila na "tisícovce" mladších žákyň v osobním rekordu 5:12,51 a jako jediná jihomoravačka si byla schopna poradit s početnou konkurencí slovenských chodkyň z Borského Mikuláše a AK Bojničky. Překvapeím startovního pole byly nové tváře z AK Olymp Brno se kterými se doufám nevidíme na chodeckých závodech naposledy.

V kategorii mužů potěšil po dlouhé odmlce start bývalého reprezentanta Romana Říhy a jeho bratra Petra, bývalého běžeckého medailisty z dorosteneckých republikových mistrovství.

Celkově se postavilo na start 37 chodců všech věkových kategorií, z toho 12 závodníků ze Slovensk,a z nedalekého Záhorí.