Vyškovský orelský areál přivítal účastníky chodeckého závodu Chůze ve Vyškově odpoledne v něděli 2. září 2018. Přijeli ti, kteří chtěli absolvovat  poslední závod poháru MSCHP, zabojovat o umístění na stupních vítězů, ale i děti, které si chůzi chtěly vyzkoušet. Nutno říct, že počasí jim přálo, protože sluníčko se po celou dobu dívalo na jejich výkony a zahřívalo nejen sportovní areál, ale i tváře závodníků a diváků. No bylo radost se dívat. Organizační tým všechno skvěle připravil a chodecký závod mohl začít.
Celý závod zahájil reprezentant Moravské Slávie z Brna Tomáš Hlavenka, který si dal za cíl překonat oddílový rekord na 1 km. Tomášovi se to povedlo, když 1 km na orelském tartanovém oválu zašel za 3:49.10 min. Tímto výkonem nakonec překonal i Rekord ČR veteránů nad 40let / dosud Martin Nedvídek 3:51,5 z roku 2017/ Paráda!

Start 500 m byl nejobsazenější mini přípravkou, proto se start rozdělil na kluky a dívky. Již od startu bylo vidět, kdo tuto disciplínu trénuje. Na krásný styl Majušky Tomanové, Anežky Halasové, Metoděje Kraise či Slovenky Nátálky Holkové byla radost se dívat. Tuto délku trati vyhrála z dívek slovenská závodnice Natálka Holková z AK Bojničky časem 2:38.8, 2. Maja Tomanová, 5. Kristýna Dorazilová, 6. Anežka Halasová. Dominička Kubíčková, nejmladší závodnice (r. 2013) se 500m tratě taky nezalekla a statečně došla do cíle za velkého potlesku jako poslední. U kluků vyhrál Metoděj Krais (čas 3:02.7), 2. Matyáš Čapek, 3. Josef Grec, 4. Rafael Provazník, 5. David Jabůrek, 6. Tomáš Suchý.
V kategorii přípravka se na start 1000m  postavili 4 dívky a 4 kluci. Už po prvních metrech vyrazila dopředu skupina dívek, když udávala tempo Liliána Holková z AK Bojničky se domácí všestrannou talentovanou Stelou Tomanovou. Finiš byl pro tyto holky napínavý až do konce. Tak jako v Třebíči, tak i ve Vyškově vítězství patřilo Lilianě (čas 5:33.3), 2. Stela Tomanová (5:33.4), 5. Monika Trojancová, 7. Veronika Trnavská. Z kluků se vítězem stal Kryštof Pevný (6:36.3), 2. Gabriel Provazník, 3. Daniel Kubíček, 4. Radim Jabůrek.

Pak přišel start na 2000m mladších žákyň. Při pohledu na tyto závodnice bylo vidět, že to jsou už skutečné chodkyně. Slovenská chodkyně z MŠK Borský Mikuláš Maruška Gazárková se této disciplíně věnuje pod vedením svého tatínka, nedala šanci nikomu a stala se jasnou vítězkou krásným časem 11:33.5min.  Naše Anežka Kraisová obsadila 4. místo.
V kategorii staršího žactva bylo na startu 6 chodců. Dva žáci z Moravské Slávie Brno si to rozdali mezi sebou, když jasným vítězem se stal Jaroslav Morávek (16:06.9). V žákyních jsme měli na startu i úspěšnou atletku Emu Klimentovou z AK Šternberk (16:51.9). Tato skvělá chodkyně a běžkyně zvítězila nad 2. Terezkou Račanskou o víc než dvě minuty, 3. Míša Škařoupková a 4. Ivetka Trojancová. Obě holky si udělaly osobní rekord.
Závod žen byl krásnou ukázkou orelské lihně, protože na startu stáli chodkyně a zároveň i ty, které trénují budoucí chodce a to trenérky: Ivana Škařoupková, Šárka Kraisová, Daniela Pevná. Tyto ženy doplnila dorostenka Lea Hanulíková a chodkyně z Morendy Lenka Slabáková. Nejlíp se dařilo zkušené Ivaně Škařoupkové (17: 57.2), 3. Leona Hanulíková, 4. Šárka Kraisová.

Poslední kategorie – muži - byla ochuzená o favorita Tomáše Hlavenku, který po rekordu oddílu na 1 km už tuto 3000m trať vynechal, přesto byla nejobsazenější – 8 závodníků. Tak se favoritem stál mladý bývalý reprezentant SS Vítkovice Roman Říha, který časem 13:57.2 jasně ukázal kdo je pro tento rok vítězem Chůze ve Vyškově. 2. Tomáš Vojtíšek, 3. Zbyněk Herman.  Bývalý československý olympionik  Jan Záhončík se umístil na 4. místě.

Závodu se zúčastnilo 49 chodců. Z toho 25 bylo z Vyškova. A to jsme nestartovali všichni. Takže Vyškov – liheň chodců.

https://online.atletika.cz/vysledky/32743

Po zpracování výsledků a vystoupení mažoretek Orel FALCO proběhlo také vyhlášení celkového pořadí MSCHP 2018(vyhodnocení zpracoval Roman Gazárek)

Jednotliví medailisté celého 2.ročníka MSCHP 2018

Minipřípravka
Hoši – 1. Krais
Dívky – 1. Tomanová, 2. Halasová, 3. Dorazilová

Přípravka
Hoši – 1. Pevný
Dívky – 1. Tomanová, 2. Holková, 3. Trojancová

Mladší žákyně – 1. Gazárková,2. Cvečková,3. Krajsová).

Žáci – 1. Morávek, 2. Sekerka
Žákyně – 1. Račanská, 2. Škařoupková, 3. Trojancová

Juniorky – 1. Hanulíková

Muži – 1. Hlavenka, 2. Herman, 3. Vojtíšek
Ženy – 1. Krajsová, 2. Škařoupková, 3. Pevná

Veteráni – 1. Záhončík, 2. Baďura, 3. Zajíc

Smíšené družstva - první místo OREL VYŠKOV s velkým náskokem, druhé místo MŠK BORSKÝ MIKULÁŠ, třetí - MORAVSKÁ SLÁVIA BRNO

Celkem startovalo 733 závodníků (+160 proti roku 2017) ve 12 závodech (+3 proti roku 2017).

Nejvíce startů měla Mária Gazárková - 12,  se ziskem 587 bodů (maximum bylo 600 bodů).

Tento rok máme z ME v Berlíně stříbrnou chodkyni Anežku Drahotovu, Slováci mají stříbrného Matěje Totha. Možná zrovna na Chůzi ve Vyškově závodil/la budoucí chodecká hvězda. Při prvním ročníku MSCHP jsme si přáli větší počet závodníků - chodců . Naše přání se nám pomaloučku naplňuje. Díky za to!