Aktualizované o zrušenie MS družstiev v chôdzi v Minsku.

Pokus olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km Mateja Tótha splniť limit 3:50:00 h sa odkladá na neurčito. Francúzska atletická federácia v rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu zrušila národný chodecký šampionát na 50 km naplánovaný na nedeľu 22. marca v Giene neďaleko Paríža.

Po zrušení Dudinskej päťdesiatky (21. 3.) sa práve na majstrovstvách Francúzska mali pokúsiť vybojovať si účasť na OH 2020 v Tokiu Matej Tóth i jeho sparingpartner z banskobystrickej Dukly Michal Morvay.

„Vzhľadom na aktuálne dianie v Európe momentálne ruším svoju účasť na všetkých pretekoch až dovtedy, kým sa situácia nezlepší a neupokojí. Za okolností, aké sa vyskytli, vôbec neuvažujem cestovať do zahraničia, podstúpiť riziko nákazy a ohroziť nielen seba, ale najmä svojich blízkych,“ skonštatoval najlepší svetový chodec na 50 km podľa ankety prestížneho amerického atletického magazínu Track and Field News.

Pre Mateja Tótha i ďalších európskych päťdesiatkarov tak ostáva zrejme už len jediná šanca kvalifikovať sa na OH 2020 v Tokiu – pravda, ak ich v pôvodnom termíne nezrušia.

„Zasiahla vyššia moc, s tým už nič neurobíme. Neostáva mi nič iné, len sa pripravovať ďalej a  dúfať, že 2. a 3. mája na svetovom šampionáte družstiev v bieloruskom Minsku budem mať možnosť zabojovať o olympijský limit. Otázne však je, či sa vôbec tieto preteky uskutočnia, a či vôbec bude tokijská olympiáda,“ podotkol Matej Tóth. Limity v chôdzi na 50 km na Tokio 2020 sa dajú plniť do 31. mája.

Neubehlo ani osem hodín a všetko bolo inak. Svetová atletika (WA) v piatok po 18.00 h oznámila, že MS družstiev naplánované  2. a 3. mája v Minsku po dohode s Bieloruskou atletickou federáciou a tamojším ministerstvom športu a turizmu odložilo na neurčito.

Čo teraz? Nuž, situácia Mateja Tótha je zložitá. “Ostávajú mi len dve možnosti. Buď požiadať Svetovú atletiku a Medzinárodný olympijský výbor o voľnú kartu, alebo, ak sa bude dať, zorganizovať v náhradnom májovom termíne Dudinskú päťdesiatku,” skonštatoval slovenský Športovec roka 2016.  “V apríli budem naplno trénovať a uvidíme, ako sa vyvinie situácia s koronavírusom.”

 

 

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ  

převzato z  www.atletika.sk , kráceno.