•  
  •  

Chodcovi Miroslavovi Úradníkovi, ktorému sa mimoriadne darilo v úvode roka v Austrálii počas tréningového kempu spojeného s výskumným projektom, žiaľ, nevyšiel pokus o splnenie limitu 1:22:30 h na 20 km na MS v Dauhe. V sobotných pretekoch na 33. ročníku mítingu v španielskej La Coruni, ktorý bol súčasť chodeckého seriálu IAAF, obsadil v mimoriadne silnej konkurencii 112 atlétov až 72. miesto časom 1:26:13 h.

„Približne do 8. kilometra išiel na limit, ale bolo vidieť, že jeho tempo padá. Potom to mal už ťažké, hnal som ho, aby to úplne nevypustil a došiel aspoň do cieľa,“ komentoval Úradníkovo vystúpenie kouč Matej Spišiak. „Taký je šport, limit na MS nie je tentoraz žiadna sranda. Buď človeku vyjde deň a pôjde vo veľkej pohode, alebo je to len trápenie sa, keď sa rýchlo opúšťate. Limit 1:22:30 nebol dnes v Mirových silách, ale slúži mu ku cti, že sa o tento čas pokúsil. Škoda, že nevyužil dobré podmienky a skvelú konkurenciu. Bohužiaľ, jarný šesťtýždnový tréningový výpadok pre zranenie stále cítiť, nútená pauza urobila svoje. Ideme však ďalej, musí sa dať dokopy, dotrénovať zameškané a verím, že na júlovej Svetovej univerziáde v Neapole to dopadne inak.“

Mužská dvadsiatka mala skvelú úroveň, vyhral líder svetových tabuliek Japonec Tošikazu Jamaniši za 1:17:41 h pred Talianom Massimom Stanom (1:17:45 – európsky výkon roka) a ďalším Japoncom Jusukem Suzukim (1:17:54). Až 11 chodcov sa dostal pod 1:20 h, limit na MS splnilo 37 pretekárov. Európsky šampión Álvaro Martín zo Španielska skončil až šestnásty (1:20:50), jeho krajan, exmajster sveta 2015 Miguel Ángel López dokonca preteky nedokončil.

V súťaži žien na 20 km utvorila ešte stále juniorka, 19-ročná Glenda Morejónová z Ekvádoru v debute na tejto trati svetový výkon roka a najlepší svetový výkon histórie v kategórii junioriek 1:25:29 h, pod 1:26 sa dostali i dve Číňanky, majsterka sveta Jang Ťia-Jü (1:25:35) a svetová rekordérka Chung Liou (1:25:56).

(GB)

Výsledky La Coruna:

http://www.marciadalmondo.com/admin/pdf/risultati/10062019895Coruna2019…